خودرو

علت بالا رفتن آمپر آب؛ راه‌حل و پیشگیری از آن

بلاک مگ | سرویس خودرو - علت بالا رفتن آمپر آب ماشین چیست؟ رفتن ناگهانی آمپر آب، یکی از مشکلاتیست که گاهی برای اتومبیل پیش می‌آید و اگر بررسی نشود، موتور ماشین را بسیار تحت فشار قرار خواهد داد. بالا رفتن آمپر آب، علت‌ها متعددی دارد. علاوه بر این، زمانی که آمپر بالا می‌رود باید فرآیندی را برای خنک کردن موتور انجام دهیم که مقداری پیچیده است. در این مطلب، قصد بررسی این مراحل را داریم.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در "فهرست موضوعی" زیر به موضوع دلخواه خود برسید.

علت بالا رفتن آمپر آب
دمای مناسب برای آمپر آب
پیشگیری
راه حل
علت بالا رفتن آمپر آب
ابتدا باید مقداری درباره سیستم آب رادیاتور بدانید. رادیاتور در کنار موتور ماشین قرار داشته و وظیفه خنک کردن موتور ماشین را دارد. برای خنک کردن موتور ماشین، مقداری آب در رادیاتور به‌ صورت یک چرخه (سیستم) جریان دارد. آمپری که جلوی صندلی راننده قرار دارد و به "آمپر آب" معروف است، نشان‌دهنده دمای آبیست که در رادیاتور جریان دارد.

این نکته را به خاطر بسپارید که در بعضی موارد وقتی ماشین را روشن می‌کنید، آمپر آب چند درجه بالا می‌رود ولی پس از چند دقیقه به حالت معمولی برمی‌گردد و نشان می‌دهد که سیستم رادیاتور و آب داخل آن مشکلی ندارد. پس ابتدا مطمئن شوید که آمپر واقعاً بالا رفته، سپس راهکار‌های خنک‌کننده را بررسی کنید.

علت‌های بالا رفتن آمپر آب به شرح زیر است:
خراب شدن دماسنج رادیاتور (به اصطلاح "خراب شدن ترموستات")
وجود هوا در چرخه رادیاتور (سیستم)
بسته شدن مجرا‌های عبور آب در رادیاتور
کثیف بودن شبکه رادیاتور
تنظیمات موتور ماشین
کم بودن روغن موتور ماشین یا کیفیت کم روغن ماشین
کثیفی بدنه موتور ماشین
خراب بودن فشنگی آب
انسداد خروجی یا لوله اگزوز
اشکال در فن رادیاتور، یا کثیفی بیش از حد فن رادیاتور
سفتی بیش از حد سوپاپ‌ها
معیوب بودن واتر پمپ (قطعه کوچکی که در بالای فن قرار دارد)
معیوب بودن چرخه کلی رادیاتور (اشکال در لوله‌ها یا محفظه پایین رادیاتور)
خراب بودن مدار الکترونیکی فن (البته در ماشین‌هایی مثل پیکان این مشکل به وجود نمی‌آید)
نشتی مخزن آب
کالیبر‌های ترمز که با موتور درگیر شده‌اند
بیشتر بخوانید : علائم خرابی ترموستات خودرو چیست؟
دمای مناسب برای آمپر آب ماشین
دمای مناسب برای آمپر آب در خودرو‌های مختلف، متفاوت است. با این حال وقتی که عقربه آمپر در وسط قرار دارد یا بر روی نشانه‌های حداقل دما قرار گرفته است، دمای ماشین در حد معمول خواهد بود.

علت بالا رفتن آمپر آب

راه‌های پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب
۱. تنظیمات دوره‌ای موتور و رادیاتور
علاوه بر چک آپ‌های چندماهه که به‌وسیله کارشناسان فنی انجام می‌شود، دقت کنید که چند وقت یک‌بار این موارد را چک کنید
شیلنگ‌ها و ست‌های سیستم خنک‌کننده ماشین
تسمه موتور و رادیاتور
درپوش رادیاتور
وضعیت فن رادیاتور
مخزن آب
مایع داخل مخزن
وضعیت گاز کولر در مواقعی که از آن استفاده می‌کنید
 
نکته: نشتی‌های موجود در شیلنگ، یکی از علت‌های رایج بالا رفتن آمپر است.
۲. ترمز‌های ماشین
کالیبر‌ و لنت‌ ترمز‌ها را حتماً بررسی کنید. کالبیر‌های درگیر با چرخ، از جمله علت‌های داغ‌کردن موتور و بالا رفتن آمپر آب است.
۳. حمل بار بیش از حد
این مورد بیشتر در وانت‌بار‌ها پیش می‌آید، اما ممکن است که در ماشین‌های سواری نیز در صورت حمل بار بیش از حد مجاز پیش بیاید.
۴. ورودی مخزن آب
برای تغذیه رادیاتور، باید محلولی ترکیب شده از آب و مایع خنک‌کننده استفاده شود. معمولاً این ترکیب، پنجاه درصد آب با پنجاه درصد مایع خنک‌کننده است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که از داخل دفترچه راهنمای موتور ماشین، از ترکیب سازگار با ماشین خود مطلع شوید.
۵. کم شدن مایع داخل مخزن را جدی بگیرید!
گاهی کم شدن مایع داخل مخزن، سر نخ بسیار روشنی برای نشتی مخزن یا شیلنگ‌هاست. سعی کنید چند وقت یک‌بار، حجم مایع درون مخزن را چک کنید و اگر میزان مایع به‌صورت غیر طبیعی کم شده بود، دنبال نشتی در مخزن یا شیلنگ‌ها بگردید.
۶. آمپر آب را جدی بگیرید
وقتی متوجه شدید که آمپر آب به حالت عادی برنمی‌گردد و از وجود اشکال مطمئن شدید، حتماً در اسرع وقت سیستم رادیاتور، شیلنگ‌ها و مخزن آب را چک کنید. تأخیر در این کار، اشکالات جدی به موتور شما وارد می‌کند.
۷. کیفیت قطعات رادیاتور
بعضی از ماشین‌ها به داغ کردن معروف هستند. بخشی از این قضیه، به قطعات بی‌کیفیتی برمی‌گردد که تعمیرکار‌ها قبلاً بر روی رادیاتور کار گذاشته‌اند. سعی کنید موقع تعمیر رادیاتور، بهترین قطعات را برای این قسمت از ماشین تهیه کنید، چراکه رادیاتور ماشین مستقیماً قلب ماشین را تحت شعاع قرار می‌دهد.

علت بالا رفتن آمپر آب

اقداماتی برای پایین آمدن آمپر آب
چنانکه قبلاً اشاره کردیم، در برخی موارد بعد از روشن کردن ماشین، آمپر بالا می‌رود و چند دقیقه بعد به حالت قبلی خود برمی‌گردد ولی اگر آمپر بالا رفت و پایین نیامد این اقدامات را انجام دهید.
۱. باز کردن در کاپوت
باید ماشین را متوقف کنید، (ولی ماشین را خاموش نکنید) و در کاپوت را باز کنید. وقتی این کار را می‌کنید، محیط باز اطراف موتور باعث می‌شود که دمای موتور و رادیاتور کاهش پیدا کند. مواظب باشید که به هیچ عنوان درب رادیاتور یا مخزن در چنین موقعیتی باز نشود، زیرا در این حالت دمای موتور و رادیاتور بسیار زیاد است و ممکن است بر اثر پاشیدن آب به خارج از موتور، صورت یا دست‌هایتان آسیب جدی ببینند.

۲. چک کردن فن‌های رادیاتور
وقتی دمای رادیاتور تا حدودی پایین آمد، فن‌های رادیاتور را چک کنید. اگر فن‌ها خاموش بود، ابتدا مقداری آب بر روی پره‌های رادیاتور بریزید و بسیار دقت کنید که آب بر روی موتور یا قسمت‌های دیگر رادیاتور ریخته نشود. سپس با روشن کردن کولر ماشین، مدار فن را برای روشن شدن تحریک کنید. (لازم نیست کار خاصی بکنید. وقتی کولر روشن شود، این فرایند به‌صورت خودکار انجام خواهد شد). اگر بازهم فن‌ها روشن نشد، باید برای بررسی علت روشن نشدن فن‌ها به مکانیک مراجعه کنید. این مسئله را فراموش نکنید، فن رادیاتور برخی ماشین‌ها مکانیکی است و مدار الکترونیکی ندارد. این فن‌ها معمولاً بعد از استارت خوردن ماشین و روشن شدن ماشین، به‌صورت خودکار روشن می‌شود.

۳. چک کردن آب درون مخزن
 اگر فن‌ها سالم بود، باید به سراغ چک کردن آب درون مخزن بروید. برای بررسی آب درون مخزن نیاز است که ماشین خاموش شود، ولی خاموش کردن ماشین، باعث از کار انداختن پیستون‌های ماشین می‌شود. وقتی پیستون‌ها از کار می‌افتند، به حالت معمولی خود برمی‌گردند و چون دمای موتور بالاست و پیستون‌ها هم داغ هستند، به دیواره سیلندر می‌چسبند. پس چگونه باید ماشین را خاموش کنیم؟ در چنین مواقعی ماشین را خاموش کنید، ولی هرچند ثانیه یک بار، یک تک‌ استارت بزنید که پیستون‌ها مقداری از جای خود بلند شوند و به دیواره سیلندر نچسبند. پس از رعایت این مسئله، به سراغ بررسی مخزن آب بروید. اگر مخزن آب پر از مایع بود، شیلنگ‌ها و لوله‌های رادیاتور را هم بررسی کنید، چون در بعضی مواقع، نشتی این لوله‌ها موجب نقص در سیستم خنک‌سازی ماشین و در نتیجه باعث بالا رفتن آمپر آب می‌شود.
بیشتر بخوانید : تخلیه آب رادیاتور پراید چگونه انجام می‌شود؟
علت بالا رفتن آمپر آب
زمانی که مخزن آب و نشتی لوله‌ها بررسی شد و بازهم مشکل دما برطرف نشد، موارد دیگری باید بررسی شود ولی این موارد تا حدودی تخصصی هستند و ما به معرفی تیتروار آن‌ها اکتفا می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که در چنین مواقعی، ماشین را برای بررسی به یک مکانیک تحویل دهید.
۴. چک کردن موارد دیگر
نفوذ هوا در چرخه رادیاتور که نیاز به هواگیری دارد.
خراب شدن ترموستات، یا قفل کردن آن.
انسداد مجرای ورود آب از مخزن آب به رادیاتور یا انسداد مجاری دیگر (در برخی موارد به سبب رسوب آب این اتفای می‌افتد)
معیوب شدن واتر پمپ
مشکلات ناشی از سر سیلندر یا شل بودن واشر

نتیجه گیری
بالا رفتن آمپر آب یک مشکل شایع به خصوص در خودروهای ایرانی و چینی است که علل و عوامل مختلفی دارد. در صورتیکه این مشکل به طور صحیح بررسی و حل نشود، برای موتور خودرو مشکل آفرین خواهد بود. تجربه شما از بالا رفتن آمپر آب خودرویتان چیست؟ سوالات و تجربیاتتان را می‌توانید با ما و دیگر مخاطبان بلاک مگ درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب "علائم خرابی باتری ماشین چیست؟" را از سری مقالات بلاک مگ بخوانید.

خواندنی ها


 آرایش و زیبایی

عطر مناسب مراسم عروسی

آخرین باری را که عطر خاصی از دوران کودکی و یا یک مکان خاص به یاد می‌آورید چه زمانی بود ؟ تحقیقات نشان داده‌اند که حس بویایی ما دلیل عاشق بودن ما است . عطری که توسط بدن ما تولید می‌شوند توسط جنس مخالف انتخاب می‌شوند و ما بوی طبیعی کسانی را پیدا می‌کنیم که با ما جذاب‌تر هستند . بوی ارتباط عاطفی قوی با حافظه دارند و ما تمایل داریم که عطرها را به مکان‌ها و احساسات خاص گره کنیم . چه راه بهتری برای به خاطر سپردن ازدواج خود نسبت به یک رایحه عالی که برای شما عالی است ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

آشنایی با هدایای مناسب خانم ها

سعی کنید برای خانم ها به تناوب کادو بخرید، چون واقعا عاشق کادو گرفتن هستند. هر ماه و هر هفته. هدیه دادن و هدیه گرفتن در ذات خود کار جذاب و هیجان انگیزی است.

ادامه مطلب
 خودرو

جدیدترین مدل های تزیین ماشین عروس

یک ماشین عروس شیک و زیبا در مراسم عروسی نیازمند یک تزیین شیک و زیبا هستش ، ایده های جالب و جدیدی برای تزیین ماشین عروس وجود دارد که ما در این مطلب آنها را به شما می گوییم ، برای تزیین ماشین عروس روش های متفاوت و جدیدی وجود دارد برای اینکه یک ماشین عروس جذاب داشته باشید ، ما در این مطلب جدیدترین عکس های ماشین عروس و همچنین تزیین ماشین عروس را به شما می گوییم ...

ادامه مطلب
مد و استایل

عکس های عروس و ساقدوش

شما ممکن است چند تن ایده برای عکس‌هایی که می‌خواهید از خانواده ، از شما و شریک تان دریافت کنید داشته باشید ، اما آیا فکر کرده‌اید که چطور با ساقدوش های خود عکس بگیرید ؟ اگر به دنبال چند عکس بسیار جذاب از شما و ساقدوش های خود هستید ، از ایده های زیر برای عکس های عروس و ساقدوش عروس استفاده کنید ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

مراسم عروسی در ایران

عروسی در ایران، یکی از بخش‌های فرایند ازدواج در ایران است. این فرایند می‌تواند شامل رسوم زیادی همچون خواستگاری، بله بران، شیرینی خوران، مهر بران، نامزدی، عقد کنان، جشن عقد، جهاز بران، حنابندان و زفاف باشد. عروسی مرحله ماقبل زفاف بوده و معمولاً زفاف در همان شب عروسی رخ داده و پایانی است بر این فرایند ...

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

راز زیبایی و جوانی پوست قبل از عروسی

پوست زیبا چیزی است که همه ما آرزویش را داریم اما نمی‌توانیم همیشه به آن دست یابیم ، و زمانی که به روز عروسی نزدیک می شویم ، قطعا ً چیزی است که ارزش فکر کردن دارد . ما در این مطلب جدیدترین متد های مراقبت از پوست قبل از جشن عروسی را به شما می آموزیم ...

ادامه مطلب
سایر

تالار پذيرايى

عروسی ، موضوعی هستش که تمامی افراد جامعه اعم از مرد و زن آرزوی رسیدن اون روز مهم تو زندگیشون هستن ، عروسی و ازدواج و برگذاریش شامل موضوعات مختلفی هستش مانند انتخاب تالار عروسی یا انتخاب تالار پذیرایی که انتخاب تالار عروسی و پذیرایی شامل مواردی است که ما تو این مطلب به شما عروس و داماد های عزیز می گوییم ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

چطور ساقدوش عروس را انتخاب کنیم

اگر مثل زن‌های زیادی هستی ، از وقتی که دختر کوچکی بودی ، به عروسی خود فکر کرده ‌ای . جایی که شما می‌خواهید ازدواج کنید ، چه تشریفاتی می‌خواهید داشته باشید ، چه لباسی می‌خواهید بپوشید و چه کسی آنجا خواهد بود . وقتی نامزدی شما اعلام شد ، وقتش است که بعضی از رویاهای کودکیتان را به واقعیت تبدیل کنید ...

ادامه مطلب
مذهبی

نحوه صحیح استخاره گرفتن با قران

نحوه صحیح استخاره گرفتن مستلزم رعایت نکاتی می باشد که در این بخش با آنها آشنا می شوید همچنین بهترین زمان استخاره را در این مطلب بخوانید.

ادامه مطلب

سراسر وب

 روانشناسی

روانشناسان برای برخورد با افراد مغرور

در اطراف همه افرادی خودخواه و مغرور هستند که با رفتارهایشان باعث نابودی اعتماد به نفس شما می شوند و شما باید با برخوردی مناسب با این افراد ارتباط برقرار کنید.

ادامه مطلب
مد و استایل

دسته گل عروس

دسته گل عروسی یکی از مواردی است که عروس ها حساسیت زیادی روی آن نشان میدهند که البته حساسیت بجایی است. یک دسته گل رنگی در دست عروسی که لباس یکپارچه سفید رنگ بر تن دارد توجه زیادی را جلب میکند. با انتخاب درست این دسته گل، میتوان بر زیبایی و دلربایی عروس در روز عروسی افزود. سایز دسته گل، رنگ آن، گل های آن، مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

نکاتی درباره ازدواج بین شما و همسرتان

ازدواج مهارت لازم دارد ، در مورد آن شکی نیست . قطعا ً زمان‌هایی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید درباره همه جزئیات کوچک و یا موضوع همه دوستان خود صحبت کنید . یا حتی آن را در یک داستان خشن قرار دهد . اما پنج مثال از زمانی وجود دارد که شما باید در مورد آن تجدید نظر کنید و مسائل خود را بین همسر و خودتان حفظ کنید ...

ادامه مطلب
اخبار

جاسوسی گوگل کروم از کاربران لو رفت !

شمار زیادی از کاربران گوگل کروم اعلام کرده اند که این مرورگر بدون اجازه و به طور پنهانی فایل های شخصی آنها را بررسی می کند و عملا جاسوسی اینترنتی انجام داده است.

ادامه مطلب
سبک زندگی

خدمات عروسی

وقتی بحث از مراسم عروسی می شود عروس و داماد ها دنباله بهترین خدمات عروسی می گردند تا مراسم عروسی خود را با بهترین شکل ممکن توسط این خدمات عروسی برگذار بکنند ، خدمات عروسی شامل موارد زیادی میشود از جمه تالارعروسی ، تالارپذیرایی ، اتلیه عکاسی ، اتلیه عروسی و دیگر خدمات عروسی که در رابطه با مراسم عروسی هستند که ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

8 ایده جذاب برای هدیه سالگرد ازدواج برای زنم

آیا قصد دارید برای اولین سالگرد ازدواج ، یک چیز دوست‌داشتنی برای همسر خود به دست آورید ؟ چون این یک سنت است ، در اینجا ۸ ایده هدیه عروسی وجود دارد . و ما در این مطلب بهترین و جذاب ترین ایده ها را برای هدیه سالگرد ازدواج به شما می گوییم ...

ادامه مطلب
کتاب آشپزی

طرز تهیه پیتزا خانگی

پیتزا یکی از لذیذترین فست فود‌ها در سراسر دنیا است که می‌توان آن را به راحتی در منزل تهیه کرد. در ادامه طرز تهیه پیتزا خانگی (پیتزای پنیر و پیتزای گوشت و قارچ) در فر و بدون نیاز به فر شرح داده خواهد شد.

ادامه مطلب
مذهبی

سنت پیامبر ازدواج به موقع جوانان است

پیامبر(ص) فرموده اند: نکاح سنت من است، البته این سنت آفرینش است سنت میان انسان‎ها و همه اقوام و ادیان است.

ادامه مطلب
 خودرو

اجاره ماشین عروس

هر عروس و دامادی در زندگی خود به داشتن یک ماشین عروسی زیبا و شیک فکر کرده است ، عروس و داماد ها می خواهد در روز مراسم عروسیشان با داشتن یک ماشین عروس شیک مراسم عروسیه خود را دوچندان بهتر و عالی بکنند ، متاسفانه در دنیای امروز و با توجه به شرایط اقتصادی بد جامعه این امکان برای عروس و داماد ها وجود ندارد که بتوانند ماشین عروس یا اتومبیل عروس شخصیه خود را داشته باشند و ...

ادامه مطلب

مطالب جالب

سایر

ایده جشن سالگرد ازدواج

بعضی اتفاقات زندگی آنقدر میمون و مبارکند که باید سالگرد چنین رویدادهایی را هم جشن گرفت. از آنجا که ازدواج از مهمترین و شیرین ترین رخدادهای زندگی همه ماست، بنابراین برگزاری مراسم سالگرد ازدواج از الزامات است و نشان دهنده عشق و صمیمیت میان زوجین میباشد. وقتی زن و شوهر در سالگرد ازدواج تمام سعیشان را برای برگزاری مناسب مراسم انجام میدهند ...

ادامه مطلب
سایر

مردی که از طریق حرف زدن با حیوانات پولدار شد!

یک مرد روانپزشک ادعا کرده است که می تواند با تمام حیوان زنده و مرده ارتباط برقرار کند.

ادامه مطلب
 روانشناسی

ایجاد عزت نفس در کودکان با راهکار ساده و موثر

اگر کودک شما از کاهش عزت نفس رنج می‌برد، شما باید به او کمک کنید. در حقیقت این والدین هستند که باید با روش‌های کاربردی به ایجاد عزت نفس در کودکان کمک کنند.

ادامه مطلب
دانش و فناوری

آشنایی با نحوه فارسی کردن اعداد در ورد

برای فارسی کردن اعداد در ورد اول به محیط می رویم سپس روی word option کلیک کرده. بعد در قسمت advanced گزینه show document content را انتخاب کرده و بعد گزینه numeral را به context تغییر می دهیم.

ادامه مطلب
مذهبی

ضرورت آشنایی و آموزش قرآن در تربیت کودکان

یکی از مسائلی که در زمینه ی تربیت دینی و معنوی کودکان اهمیت می یابد، شیوه ی آشنایی آموزش قرآن و پیام های آسمانی است که یکی از مهمترین بخش تربیتی کودکان بر عهده والدین می باشد.

ادامه مطلب
دانش و فناوری

گوگل به چه معناست و کار خود را کی آغاز کرد

در این گزارش قصد داریم دانستنی هایی جالب از معنی گوگل گرفته تا مخترع و زمان شروع به کار گوگل را در اختیار شما قرار دهیم.

ادامه مطلب
فرهنگ و هنر

آرامگاه این مشاهیر ایرانی خارج از ایران است

در میان مشاهیر ایرانی آرامگاه ابدی برخی خارج از مرزهای ایران قرار دارد که در این مطلب مروری بر این چهره های سرشناس فرهنگ و ادب داشته ایم که توصیه میکنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

ادامه مطلب
سایر

مجله اینترنتی بلاک مگ

مجله های اینترنتی و پورتال های جامع اینترنتی و عروسی یک از مباحث جذاب دنیای اینترنت می باشد که طرفدارهای زیاد خود را دارد ، ما در این وسط یکی از جذاب ترین مجله های اینترنتی و پورتال های جامع عروسی را برای شما عزیزان طراحی کرده ایم تا بتوانید از تمام موضوعات ان بهره لازم را ببرید که ...

ادامه مطلب
سایر

تالار عروسی و پذیرایی

وقتی که بحث از مراسم عروسی و ازدواج می شود در نگاه اول به فکر پیدا کردن یک تالار عروسی فرو می رویم . پیدا کردن یک تالار عروسی و پذیرایی در دنیای امروزه کار چندان سختی نمی باشد و از طریق دنیای بزرگ اینترنت و سایت های خدمات عروسی به راحتی می توان بهترین و زیباترین تالار عروسی را پیدا کرده که یکی از مهمترین وبسایت ها در حوضه خدمات عروسی وبسایت بلاک مگ می باشد ...

ادامه مطلب