خودرو

علت بالا رفتن آمپر آب؛ راه‌حل و پیشگیری از آن

بلاک مگ | سرویس خودرو - علت بالا رفتن آمپر آب ماشین چیست؟ رفتن ناگهانی آمپر آب، یکی از مشکلاتیست که گاهی برای اتومبیل پیش می‌آید و اگر بررسی نشود، موتور ماشین را بسیار تحت فشار قرار خواهد داد. بالا رفتن آمپر آب، علت‌ها متعددی دارد. علاوه بر این، زمانی که آمپر بالا می‌رود باید فرآیندی را برای خنک کردن موتور انجام دهیم که مقداری پیچیده است. در این مطلب، قصد بررسی این مراحل را داریم.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در "فهرست موضوعی" زیر به موضوع دلخواه خود برسید.

علت بالا رفتن آمپر آب
دمای مناسب برای آمپر آب
پیشگیری
راه حل
علت بالا رفتن آمپر آب
ابتدا باید مقداری درباره سیستم آب رادیاتور بدانید. رادیاتور در کنار موتور ماشین قرار داشته و وظیفه خنک کردن موتور ماشین را دارد. برای خنک کردن موتور ماشین، مقداری آب در رادیاتور به‌ صورت یک چرخه (سیستم) جریان دارد. آمپری که جلوی صندلی راننده قرار دارد و به "آمپر آب" معروف است، نشان‌دهنده دمای آبیست که در رادیاتور جریان دارد.

این نکته را به خاطر بسپارید که در بعضی موارد وقتی ماشین را روشن می‌کنید، آمپر آب چند درجه بالا می‌رود ولی پس از چند دقیقه به حالت معمولی برمی‌گردد و نشان می‌دهد که سیستم رادیاتور و آب داخل آن مشکلی ندارد. پس ابتدا مطمئن شوید که آمپر واقعاً بالا رفته، سپس راهکار‌های خنک‌کننده را بررسی کنید.

علت‌های بالا رفتن آمپر آب به شرح زیر است:
خراب شدن دماسنج رادیاتور (به اصطلاح "خراب شدن ترموستات")
وجود هوا در چرخه رادیاتور (سیستم)
بسته شدن مجرا‌های عبور آب در رادیاتور
کثیف بودن شبکه رادیاتور
تنظیمات موتور ماشین
کم بودن روغن موتور ماشین یا کیفیت کم روغن ماشین
کثیفی بدنه موتور ماشین
خراب بودن فشنگی آب
انسداد خروجی یا لوله اگزوز
اشکال در فن رادیاتور، یا کثیفی بیش از حد فن رادیاتور
سفتی بیش از حد سوپاپ‌ها
معیوب بودن واتر پمپ (قطعه کوچکی که در بالای فن قرار دارد)
معیوب بودن چرخه کلی رادیاتور (اشکال در لوله‌ها یا محفظه پایین رادیاتور)
خراب بودن مدار الکترونیکی فن (البته در ماشین‌هایی مثل پیکان این مشکل به وجود نمی‌آید)
نشتی مخزن آب
کالیبر‌های ترمز که با موتور درگیر شده‌اند
بیشتر بخوانید : علائم خرابی ترموستات خودرو چیست؟
دمای مناسب برای آمپر آب ماشین
دمای مناسب برای آمپر آب در خودرو‌های مختلف، متفاوت است. با این حال وقتی که عقربه آمپر در وسط قرار دارد یا بر روی نشانه‌های حداقل دما قرار گرفته است، دمای ماشین در حد معمول خواهد بود.

علت بالا رفتن آمپر آب

راه‌های پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب
۱. تنظیمات دوره‌ای موتور و رادیاتور
علاوه بر چک آپ‌های چندماهه که به‌وسیله کارشناسان فنی انجام می‌شود، دقت کنید که چند وقت یک‌بار این موارد را چک کنید
شیلنگ‌ها و ست‌های سیستم خنک‌کننده ماشین
تسمه موتور و رادیاتور
درپوش رادیاتور
وضعیت فن رادیاتور
مخزن آب
مایع داخل مخزن
وضعیت گاز کولر در مواقعی که از آن استفاده می‌کنید
 
نکته: نشتی‌های موجود در شیلنگ، یکی از علت‌های رایج بالا رفتن آمپر است.
۲. ترمز‌های ماشین
کالیبر‌ و لنت‌ ترمز‌ها را حتماً بررسی کنید. کالبیر‌های درگیر با چرخ، از جمله علت‌های داغ‌کردن موتور و بالا رفتن آمپر آب است.
۳. حمل بار بیش از حد
این مورد بیشتر در وانت‌بار‌ها پیش می‌آید، اما ممکن است که در ماشین‌های سواری نیز در صورت حمل بار بیش از حد مجاز پیش بیاید.
۴. ورودی مخزن آب
برای تغذیه رادیاتور، باید محلولی ترکیب شده از آب و مایع خنک‌کننده استفاده شود. معمولاً این ترکیب، پنجاه درصد آب با پنجاه درصد مایع خنک‌کننده است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که از داخل دفترچه راهنمای موتور ماشین، از ترکیب سازگار با ماشین خود مطلع شوید.
۵. کم شدن مایع داخل مخزن را جدی بگیرید!
گاهی کم شدن مایع داخل مخزن، سر نخ بسیار روشنی برای نشتی مخزن یا شیلنگ‌هاست. سعی کنید چند وقت یک‌بار، حجم مایع درون مخزن را چک کنید و اگر میزان مایع به‌صورت غیر طبیعی کم شده بود، دنبال نشتی در مخزن یا شیلنگ‌ها بگردید.
۶. آمپر آب را جدی بگیرید
وقتی متوجه شدید که آمپر آب به حالت عادی برنمی‌گردد و از وجود اشکال مطمئن شدید، حتماً در اسرع وقت سیستم رادیاتور، شیلنگ‌ها و مخزن آب را چک کنید. تأخیر در این کار، اشکالات جدی به موتور شما وارد می‌کند.
۷. کیفیت قطعات رادیاتور
بعضی از ماشین‌ها به داغ کردن معروف هستند. بخشی از این قضیه، به قطعات بی‌کیفیتی برمی‌گردد که تعمیرکار‌ها قبلاً بر روی رادیاتور کار گذاشته‌اند. سعی کنید موقع تعمیر رادیاتور، بهترین قطعات را برای این قسمت از ماشین تهیه کنید، چراکه رادیاتور ماشین مستقیماً قلب ماشین را تحت شعاع قرار می‌دهد.

علت بالا رفتن آمپر آب

اقداماتی برای پایین آمدن آمپر آب
چنانکه قبلاً اشاره کردیم، در برخی موارد بعد از روشن کردن ماشین، آمپر بالا می‌رود و چند دقیقه بعد به حالت قبلی خود برمی‌گردد ولی اگر آمپر بالا رفت و پایین نیامد این اقدامات را انجام دهید.
۱. باز کردن در کاپوت
باید ماشین را متوقف کنید، (ولی ماشین را خاموش نکنید) و در کاپوت را باز کنید. وقتی این کار را می‌کنید، محیط باز اطراف موتور باعث می‌شود که دمای موتور و رادیاتور کاهش پیدا کند. مواظب باشید که به هیچ عنوان درب رادیاتور یا مخزن در چنین موقعیتی باز نشود، زیرا در این حالت دمای موتور و رادیاتور بسیار زیاد است و ممکن است بر اثر پاشیدن آب به خارج از موتور، صورت یا دست‌هایتان آسیب جدی ببینند.

۲. چک کردن فن‌های رادیاتور
وقتی دمای رادیاتور تا حدودی پایین آمد، فن‌های رادیاتور را چک کنید. اگر فن‌ها خاموش بود، ابتدا مقداری آب بر روی پره‌های رادیاتور بریزید و بسیار دقت کنید که آب بر روی موتور یا قسمت‌های دیگر رادیاتور ریخته نشود. سپس با روشن کردن کولر ماشین، مدار فن را برای روشن شدن تحریک کنید. (لازم نیست کار خاصی بکنید. وقتی کولر روشن شود، این فرایند به‌صورت خودکار انجام خواهد شد). اگر بازهم فن‌ها روشن نشد، باید برای بررسی علت روشن نشدن فن‌ها به مکانیک مراجعه کنید. این مسئله را فراموش نکنید، فن رادیاتور برخی ماشین‌ها مکانیکی است و مدار الکترونیکی ندارد. این فن‌ها معمولاً بعد از استارت خوردن ماشین و روشن شدن ماشین، به‌صورت خودکار روشن می‌شود.

۳. چک کردن آب درون مخزن
 اگر فن‌ها سالم بود، باید به سراغ چک کردن آب درون مخزن بروید. برای بررسی آب درون مخزن نیاز است که ماشین خاموش شود، ولی خاموش کردن ماشین، باعث از کار انداختن پیستون‌های ماشین می‌شود. وقتی پیستون‌ها از کار می‌افتند، به حالت معمولی خود برمی‌گردند و چون دمای موتور بالاست و پیستون‌ها هم داغ هستند، به دیواره سیلندر می‌چسبند. پس چگونه باید ماشین را خاموش کنیم؟ در چنین مواقعی ماشین را خاموش کنید، ولی هرچند ثانیه یک بار، یک تک‌ استارت بزنید که پیستون‌ها مقداری از جای خود بلند شوند و به دیواره سیلندر نچسبند. پس از رعایت این مسئله، به سراغ بررسی مخزن آب بروید. اگر مخزن آب پر از مایع بود، شیلنگ‌ها و لوله‌های رادیاتور را هم بررسی کنید، چون در بعضی مواقع، نشتی این لوله‌ها موجب نقص در سیستم خنک‌سازی ماشین و در نتیجه باعث بالا رفتن آمپر آب می‌شود.
بیشتر بخوانید : تخلیه آب رادیاتور پراید چگونه انجام می‌شود؟
علت بالا رفتن آمپر آب
زمانی که مخزن آب و نشتی لوله‌ها بررسی شد و بازهم مشکل دما برطرف نشد، موارد دیگری باید بررسی شود ولی این موارد تا حدودی تخصصی هستند و ما به معرفی تیتروار آن‌ها اکتفا می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که در چنین مواقعی، ماشین را برای بررسی به یک مکانیک تحویل دهید.
۴. چک کردن موارد دیگر
نفوذ هوا در چرخه رادیاتور که نیاز به هواگیری دارد.
خراب شدن ترموستات، یا قفل کردن آن.
انسداد مجرای ورود آب از مخزن آب به رادیاتور یا انسداد مجاری دیگر (در برخی موارد به سبب رسوب آب این اتفای می‌افتد)
معیوب شدن واتر پمپ
مشکلات ناشی از سر سیلندر یا شل بودن واشر

نتیجه گیری
بالا رفتن آمپر آب یک مشکل شایع به خصوص در خودروهای ایرانی و چینی است که علل و عوامل مختلفی دارد. در صورتیکه این مشکل به طور صحیح بررسی و حل نشود، برای موتور خودرو مشکل آفرین خواهد بود. تجربه شما از بالا رفتن آمپر آب خودرویتان چیست؟ سوالات و تجربیاتتان را می‌توانید با ما و دیگر مخاطبان بلاک مگ درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب "علائم خرابی باتری ماشین چیست؟" را از سری مقالات بلاک مگ بخوانید.

خواندنی ها


مد و استایل

خانم هایی که بالاتنه چاق دارند چگونه لباس بپوشوند؟

خانم هایی که بالاتنه چاق و بزرگی دارند باید طوری لباس بپوشند که چاقی بالاتنه را مخفی کنند، پنهان کردن چاقی بالاتنه با رعایت چند نکته امکان پذیر است.

ادامه مطلب
مد و استایل

لباس ساقدوش عروس زمستانی

لباس‌های مختلف زیادی برای عروسی زمستانی وجود دارد . در اینجا نحوه پوشش دادن ساقدوش های عروس در زمانی که سرد است را به شما می آموزیم ! در حالی که اغلب زوج‌ها به سادگی وانمود می‌کنند که آب و هوا در طول عروسی متوقف می‌شود ، برخی دیگر به انتخاب فصل از طریق تم و لباس در اطراف سرما احترام می‌گذارند ...

ادامه مطلب
فرهنگ و هنر

تقلید از «افسردگی مشاهیر»

این روزها ​افسردگی​ همراه شلوارهای رنگی مردانه و کفش های پاشنه بلند بی پاشنه زنانه مد شده. اما نکته جالب توجه این است که این بار نه اتومبیل و نه رنگ قرمز، بلکه یک بیماری به جرگه مد راه یافته است.

ادامه مطلب
دانش و فناوری

اختراع شگفت انگیز ژاپنی ها که جهان را زیر و رو می کند

اختراعات عجیب و شگفت انگیز کشور ژاپن بسیار فراوان و کم نظیر می باشد و می توان گفت اختراع های این کشور در دنیا حرف اول را می زند.

ادامه مطلب
سبک زندگی

خیانت در ازدواج

خیانت یکی از مسایلی است که در سالیان اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. با پیشرفت و شهری شدن بیشتر زندگی ها و شکسته شدن برخی تابو ها، حالا فرصت بیشتری برای صحبت راجع به این موارد وجود دارد. اکثرا تصور بر این است که این مرد ها هستند که خیانت میکنند، اما خانم ها نیز خیانت میکنند ...

ادامه مطلب
سایر

ویژگی های دسته گل عروسی

اهمیت دسته گل عروس به مرور زمان در حال تغییر است . در اصل دسته گل عروسی گیاهان و ادویه هایی بودند که برای حفظ روح مراسم عروسی طراحی شده بودند و بعد از آن نماد بی گناهی و خلوص عروس بودند ، این روز های برای دسته گل های عروسی معمولا از رنگ های شاد و گل های زیبا استفاده می کنند ، ما در این پست در مورد ویژگی های دسته گل عروس با شما صحبت خواهیم کرد ...

ادامه مطلب
 روانشناسی

بهترین مشاوره ازدواج در تهران

یکی از مباحث مهم قبل از هر ازدواج ، مشاوره های قبل از ازدواج می باشد تا دو نفری که می خواهند باهم ازدواج کنند با مشاوره های ازدواج شخصیت و خصوصیت ها همدیگر را مورد بررسی قرار بدهند تا به طور کامل مطمئن شوند که می توانند یک زندگی مشترک سالم و بدون مشکل را باهمدیگر درست کنند ، ما در این مطلب بهترین مشاوره ازدواج در تهران را به شما معرفی می کنیم ...

ادامه مطلب
اخبار

جزئیات و شرایط کامل آزمون استخدامی آموزش و پرورش

پنجمین آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی از امروز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه 97 آغاز میشود. شرایط و ضوابط استخدامی آموزش و پرورش در سال 97 اعلام شد.

ادامه مطلب
سایر

هزینه لباس ساقدوش با کیست

یک ساقدوش بودن می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین تجربیات زندگی شما باشد . نه تنها آن ، بلکه باید آن را کنار بهترین دوست خود در یکی از بزرگ‌ترین روزهای زندگی آن‌ها سپری کنید . پس گفتن بله است ! با این حال ، وقتی به ساقدوش‌ها بودجه می‌رسد ، گاهی اوقات می‌تواند کمی سخت شود . چه کسی لباس ساقدوش ها کرایه می کنه ؟ و چه چیزی باید برای پرسیدن در نظر گرفته شود ...

ادامه مطلب

سراسر وب

مد و استایل

ژورنال لباس عروس

برای خرید یک لباس عروس 2019 در درجه اول پول مهم می باشد و به خاطر همین عروس خانم ها به دنبال این هستند که شیکترین لباس عروس را در ژورنال لباس عروس 2019 با یک قیمت مناسب داشته باشند ، ما در این مطلب از مجله بلاک مگ ژورنال لباس عروس 2019 را به شما عزیزان معرفی می کنیم ...

ادامه مطلب
 خودرو

آژانس کرایه اتومبیل و اجاره خودرو

کرایه اتومبیل و اجاره خودرو همیشه برای قشر ضعیف جامعه امری مشکل است ، بخصوص برای تازه عروس داماد هایی که قسد دارند یک ماشین عروسی را برای مراسم عروسیشان کرایه یا اجاره بفرمایند ، وب سایت بلاک مگ برای راحت کردن کرایه و اجاره خودرو آژانس کرایه اتومبیل و اجاره خودرو راه انداخته است که ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

عکاسی عروسی و آتلیه عروس

یکی از مهم ترین قدم های هر عروسی و داماد برای مراسم عروسی انتخاب یک آتلیه عروس خوب و رزرو کردن بهترین آتلیه عروس برای عکاسی و فیلم برداری مراسم عروسی می باشد ، ما در این مطلب بهترین آتلیه های عروس را به شما عروس و داماد های عزیز معرفی می کنیم ...

ادامه مطلب
مد و استایل

لباس هایی که نباید آقایان در مراسم عروسی بپوشند

وقتی به مراسم عروسی دعوت میشوید اولین چیزی که به ذهن تان میرسد لباسی است که باید بپوشید، لباس هایی که در ادامه معرفی میکنیم اصلا گزینه مناسبی نیستند.

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

مژه مصنوعی برای عروس

با در نظر گرفتن مژه‌های خود به مرحله بعدی برای روز عروسی خواهید رسید ؟ بسیاری از عروس‌ها تصمیم می‌گیرند که توجه ویژه‌ای به مژه های خود داشته باشند . اما همین رفتار برای تک‌تک افراد درست نیست . ما در اینجا سه روش مشهور برای برجسته کردن مژه‌های خود در روز عروسی را با شما در میان می گذاریم ...

ادامه مطلب
سایر

حقایقی جالب در مورد ماهی ها که باید بدانید

ماهی ها موجودات آبزی مهره داری هستند که دارای حدود 30 هزار گونه در جهان می باشند و جالب است از حقایقی که در مورد آن ها و زندگی شان وجود دارد بدانید.

ادامه مطلب
مد و استایل

راهنمای لباس عروس مناسب

یکی از مواردی که عروس خانم ها توجه خاصی به ان دارند انتخاب لباس عروس شیک و متناسب با اندامشان است ، ما در مجله عروسی راهنمایی ها لازمه برای انتخاب لباس عروسی مناسب و شیک را به شما ارائه می دهیم تا با توجه به سلیقه و ظاهر شما یک لباس عروس زیبا انتخاب کنید ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

مهمترین نکات دوران نامزدی

دوران نامزدی یکی از خاطره انگیز ترین و به یاد ماندنی ترین دوران های زندگی هر آدمی است؛ دورانی که در آن زن و مرد با شور و شوق فراوان با هم آشنا میشوند و برای آینده مشترکشان زمینه سازی میکنند. اما باید شیوه درست رفتار در این ایام را دانست و نباید با برخی کارها شیرینی آن را به کام تلخ کرد. دوران نامزدی دورانی است که خواستگاری انجام شده، شیرینی خورده شده و همه روزهای خوش را به انتظار نشسته اند ...

ادامه مطلب
 خودرو

راهکار برای نگهداری از خودرو در تابستان

با نزدیک شدن به تابستان ممکن است به دلیل گرمای زیاد هوا، خودروی شما دچار مشکل شود. برای پیشگیری از این موضوع لازم است که برای نگهداری از خودرو در تابستان نکاتی را در نظر بگیرید.

ادامه مطلب

مطالب جالب

مد و استایل

راهنمای خرید گوشواره

وقتی که می خواهید یک گوشواره زیبا و جذاب بخرید انتخاب ها متنوعی را دارید که باعث سردرگمی شما میشود و در بازار نیز محصولات زیادی وجود دارد پس باید نکات مهمی را پیش از خریدن گوشواره بدانید که ما در این مطلب از مجله عروسی اطلاعات و نکات اولیه را برای انتخاب و خرید گوشواره با شما در میان می گذاریم ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

چه هدیه ای یک خانم را خوشحال می کند ؟

یکی از مشکلات همیشگی آقایان انتخاب و خرید یک هدیه مناسب برای خانم هاست اما کار سختی نیست دادن چند هدیه با توجه به سلیقه آن ها برای هر خانمی مناسب است.

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

شیوه های چوتی مو برای دختران

ترتیب و تنظیم مو از مهمترین بخش آرایش است که زیبایی و سلیقه خانم ها و دختران را به نمایش می گذارد. اگر دختری با موهای دراز و یا نسبتا کوتاهی دارید و برای محافل مهمانی و عروسی ها نمی توانید که موهایش را چگونه دخترانه، ساده و شیک درست کنید، چند مدل چوتی ساده دخترانه را به شما پیشنهاد می کنیم.

ادامه مطلب
مد و استایل

مدل های لباس ساقدوش عروس برای تابستان

وقتی که قرار است در تابستان ازدواج کنید ، خیلی بدتر از گرمای بیش از حد در لباس عروسی شما نیست . بجز اینکه بیش از حد ساقدوش عروس به نظر می‌رسد ، این می‌تواند به اندازه کافی ترسناک باشد که به پیدا کردن لباس ساقدوش عروس فکر کنید ، چه برسد به چیزی که برای همه ساقدوش های شما در اوج تابستان مناسب باشد . ما لیستی از طرح‌های زیبای لباس ساقدوش در تابستان را کنار هم جمع کرده‌ایم تا به آن‌ها کمک کنیم تا لباس‌های بی‌نقص برای تکمیل عروسی خود انتخاب کنند ...

ادامه مطلب
مد و استایل

نکات در انتخاب کفش پاشنه بلند عروس

برای پوشیدن کفش در شب مراسم عروسی از کفش پاشنه بلند عروس استفاده می شود که باید برای انتخاب یک کفش پاشنه بلند عروس نکاتی را علاوه بر راحتی مدل و تزئینات شیک و بروز رعایت کرد که ما در این مطلب از مجله عروس و عروسی نکات مهم در انتخاب کفش پاشنه بلند عروس را با شما در میان می گذاریم که ...

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

چگونه ناخن های زیبایی داشته باشم

آماده کردن برای روز عروسی همیشه در مورد توجه به جزئیات است . روز عروسی یک لحظه بسیار ویژه برای تمام زنان است و شما می‌خواهید نگاه کنید و احساس یک شاهزاده خانم را داشته باشید . برای دیدن و احساس بهترین حالت ، داشتن دست‌ها ، پاها و ناخن‌ها بسیار مهم است . زمانی که شوهر شما آن نوار عروسی را بر روی انگشت خود قرار می‌دهد ، می‌خواهید دست‌هایتان زیبا به نظر برسند و ناخن‌های شما خیره‌کننده باشند ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

تمیز کردن و رفع بوی بد ماشین لباسشویی

تمیز کردن بدنه ماشین لباسشویی کار ساده ای است اما رفع بوی بد و تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک نیاز به دقت بیشتری خواهد داشت.

ادامه مطلب
اخبار

نتایج اولیه آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور

نتایج اولیه آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی کشور منتشر شد.

ادامه مطلب
مد و استایل

لباس عروس بچه گانه جدید

ما در این مطلب جدیدترین لباس عروس بچه گانه جدید را به شما معرفی می کنیم ، باید اعتراف کنید که لباس‌های توری ظریف ، واقعا ً شیرین هستند . این هفت تا از لباس‌های دوست‌داشتنی محبوب ما هستند که می تواند برای لباس عروس بچه گانه و دخترانه ایده های خوبی به شما بدهد ...

ادامه مطلب